Raster

Manifest Zwierzecy

19 Dec 2009 - 29 Jan 2010

© TWOZYWO
Mleko/krew, 2009
sitodruk na tekturze
70 x 70 cm, edycja 75 + 10 A.P. (cena 300 PLN)
MANIFEST ZWIERZĘCY
Obiekty, zdjęcia, plakaty, sitodruki

wernisaż: sobota, 19 grudnia, godz. 18.00-21.00
wystawa czynna do 29 stycznia 2010

"Twoje charłactwo jest atutem postępu" - tak brzmi 10. punkt Manifestu Zwierzęcego ogłoszonego przez Andrzeja Partuma w 1980 roku. Pomni tych słów cofamy się w czasie i zarazem wybiegamy do przodu. W gorącym czasie nieustannie zmieniających się przepowiedni - ekonomicznych i klimatycznych - wśród wielości artystycznych odezw i manifestów nawołujących do zmian, dorzucamy jeszcze jeden manifest - Manifest Zwierzęcy właśnie. W odróżnieniu od innych, ten manifest komplikuje i zagęszcza atmosferę dowodząc, że człowiek coraz bardziej upodobnia się do zwierzęcia. O własne odczytanie tego manifetu sprzed 30 lat poprosiliśmy żyjacych dziś wokół nas artystów.

Wystawa "Manifest zwierzęcy" jest dla nas zarazem pożegnaniem z rozwijanym przez lata projektem Targów Taniej Sztuki. Twórczość takich artystów jak Andrzej Partum utwierdza nas w przekonaniu, że unikalność odręcznego dzieła nie jest jedynym warunkiem zaistnienia i dystrybucji idei sztuki. Tym bardziej chcemy stworzyć lepsze warunki dla jej rozumienia i dlatego w miejsce targowego kiermaszu powracamy do formy wystawy, w której poszczególne prace łączy przepływ myśli i skojarzeń, a nie tylko niska cena. Obiekty, zdjęcia, plakaty, sitodruki, które prezentujemy mają nie tylko trafić "między ludzi", ale również - jak zwierzęta w wigilijną noc - mówić ludzkim głosem.

Wyjątkowa osobowość artystyczna Macieja Sieńczyka objawia się światu powoli i z właściwą sobie powściągliwością. Ten wybitny rysownik, autor poruszających, zagubionych w czasie opowieści obrazkowych często podkreśla swój dystans do potocznej rzeczywistości i bieżących wydarzeń. Bohaterowie jego rysunków i komiksów to szczególna galeria odmieńców i nieszczęśników wplątanych w dziwne, enigmatyczne historie. W 2009 roku okazał się "Wrzątkun" - drugi autorski tom Sieńczyka. Tablica do badania wzroku przygotowana przez artystę na wystawę "Manifest Zwierzęcy" to przegląd typów i charakterów ludzkich przewijających się w historiach opowiadanych przez Sieńczyka. Wprawne oka dostrzeże może nawet twarz samego artysty?

Nicolas jest wytrawnym fotografikiem szczególnie zafascynowanym architekturą w jej najbardziej totalnym, modernistycznym wcieleniu. Fascynują go zarówno małe formy architektoniczne - niedokończone domy czy przystanki autobusowe, jak i wielkie, ocierające się utopie realizacje- opuszczone sanatoria czy spontanicznie upiększane przez mieszkańców blokowiska. W równym stopniu Nicolasa zajmują iluzje optyczne i to w jakim stopniu manipulowanie fotografią pobudza
wyobraźnię.
"Małpy i wiewiórki", przygotowane specjalnie na "Manifest Zwierzęcy", to para naściennych obiektów fotograficznych powstała na podstawie materiału zebranego przez artystę w prywatnym muzeum trofeów myśliwskich w Tibilisi. Wielkoformatowa dokumentacja fotograficzna tego niezwykłego miejsca była po raz pierwszy prezentowana w 2007 roku w trybunie honorowej pod PKiN w Warszawie ("Mauzoleum" - projekt zrealizowany wspólnie z Olgą Mokrzycką).

Warszawska formacja uliczno-artystyczna (obecnie w składzie Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek) łącząca miejską partyzantkę z kulturą słowa. Niegdyś byli pionierami vlepek autobusowych i twórczymi kontynuatorami pięknej warszawskiej tradycji graffiti szablonowego (m.in. legendarny "Antychryst będzie artyst"), później działali na billboardach, obecnie projektują również plakaty i książki, realizują wielkoformatowe muarale. Nie skażeni kształceniem w szkołach artystycznych celują w prostych rozwiązaniach graficznych i przewrotnych grach słownych. W nieortodoksyjny sposób łączą różne ekonomiczne modele działania, realizując projekty graficzne na zamówienie, ale również kultywując działania "dla idei".